MENU

Simona Zábržová

Úvodní strana » Deprese

Deprese

Všichni jsme někdy zažili pocit, kdybychom nejradši utekli před světem. Schovali se a nevylézali. Přicházía_DSC8433_resize.jpg to pomalu a potichu, napřed ve formě špatné nálady, pak ztráta vůle a zájmu o cokoliv kolem nás, a pak jen pocit beznaděje a tmy. Vnitřní tmy, která nemá sílu hledat své světlo.  Člověku, kterého deprese postihne nemá smysl říkat, aby se uklidnil. Skutečná deprese je stav, který trvá například 14 dní bez jakéhokoliv zlepšení, někdy ale trvá i několik měsíců. Ne vždy je ale nutností, aby to přišlo plíživě, někdy je tento stav z náhlý a z ničeho nic. 

Pokud se deprese léčí, pak se poměrně rychle dostavuje zlepšení. Největší problém je v tom, že se to lidé snaží zvládnout sami, a tak se v tom mohou doslova plácat několik měsíců. Navíc se stav může průběžně zhoršovat, protože deprese nás nutí přemýšlet o smyslu a často i ukončení života. V tomto stavu totiž nenacházíme sílu žít dál a motivovat sami sebe k tvoření, které je tolik důležité pro zdravou rovnováhu. Z odborného hlediska má tato nemoc desítky různých jmenovatelů. Za všechny uveďme příklady různých typů: klinická deprese, sezonní deprese, reaktivní deprese, poporodní deprese nebo úzkostně-depresivní porucha, která se projevuje ze zažitého traumatu nebo stresu.

Pokud nejste zastáncem antidepresiv a netrpíte těžkou depresí, vyzkoušejte přírodní antidepresiva: relaxační koupel, hudba (zejména poslouchání alfa vln a meditační hudby), obejmutí od přítele, masáže, dlouhé procházky, aromaterapie, kvalitní čokoláda, ovoce, vlašské ořechy, avokádo. Z osobní zkušenosti doporučuji také Bachovy krizové kapky (přírodní esence). Co doporučuji ihned je začít s terapiemi. O problém se podělit, s důvěrou ho sdílet a hledat individuální řešení. Na každý problém existuje řešení. 

Se svými klienty řeším oblasti zvládání stresu, příčiny depresí a úzkostných stavů, zpracování pocitu, že jsou osamělí, nepochopeni, ztratili sami sebe, necítí vlastní sebehodnotu a sebelásku. Často také řešíme syndrom vyhoření, panické ataky a úzkosti. Mým posláním je provázet muže i ženy v náročném období plném životních zkoušek a změn. 

Více o tom, jak sezení se mnou vypadá v praxi, naleznete zde.