MENU

Simona Zábržová

Úvodní strana » Blog » Mental wellness

Mental wellness

V dubnu letošního roku, těsně před karanténou, jsme v Soulmio dělali anonymní průzkum mezi 203 zaměstnanci z různých firem na téma Psychické zdraví ve firmách. Přestože nebylo povinné zadat e-mail, 91 % lidí e-mail pro zaslání výsledků poskytlo, což je pro mě informace, že nás toto téma velmi zajímá.  Ve výsledcích se mi potvrdilo to,  co jsem jako šéfka firem zažívala velmi často na vlastní kůži. 

Přestože nebylo povinné zadat e-mail, 91 % lidí e-mail pro zaslání výsledků poskytlo, což je pro mě informace, že nás toto téma velmi zajímá.  Ve výsledcích se mi potvrdilo to,  co jsem jako šéfka firem zažívala velmi často na vlastní kůži. 

A nejen já, vypozorovala jsem to i v týmu. Napříč různými firmami i obory, psychické zdraví mělo, má a bude mít vždy přímý vliv na efektivitu, chybovost při rozhodování a celkový výkon v práci.  Doba nepřeje tomu, aby byl člověk sám se svými myšlenkami a měl se čas přemýšlet. Jsme rychlí, přeinformovaní a plně výkonnostní. Běžíme často dobrovolně sprint, který končí různými nežádoucími psychickými výkyvy. 

Za léta praxe v byznyse vím, že každý si zaslouží přijetí, porozumění a pochopení. A každý dělá své maximum, které v daný moment dokáže. Jenže, kdykoliv jsem o tom začala hlouběji přemýšlet, běželo mi hlavou: "Jak to ve firmě udělat? Jak přistupovat k 300 lidem individuálně? Vždyť to ani nejde. Navíc nemám čas se věnovat každému zvlášť. Dobře, vyberu jen ty nejvýkonnější a zaměřím se na ně. Hm, to ale nebude fungovat, ostatní tím můžu demotivovat. A vůbec, co když se mi vlastně nebudou chtít svěřit, protože se stydí nebo si mě prostě nechtějí pustit blíž. Jasně, mají na to právo. Tak co s tím?"

Potřebovala jsem prostě pro sebe i pro své kolegy smysluplný program, který mi pomocí "spa procedur" zajistí péči o jejich zdraví. Ale o každého jinak. Někdo potřebuje prevenci vyhoření, jiný se chce rychle rozvíjet, někdo se chce posunout na pozici, ale neví, zda je na ni dostatečně kompetentní a kde by mohl více zamakat, někdo si potřebuje jen popovídat, a takových variant byly stovky. Potřebovala jsem prostě mental wellness pro celou firmu a nevěděla jak to zařídit. A jak jsem již zmínila, nebylo to jen o týmu, ale taky o mně. Protože nikdo se nechce koukat, jak jeho šéfovi dochází drajv, energie a občas je protivnej i sám sobě.  

Mimo depresí, úzkostí, syndromu vyhoření se podle průzkumu potýkáme také s tím, že se ve firmě necítíme respektováni, nevíme, za jakou vizí jdeme, nebo neumíme dávat zpětnou vazbu. Někteří by si přáli školení na time management, jiní zase meditaci ve firmě. Ať už se jedná o stav naší duše, srdce nebo prostě máme jen špatný den, rozhodně nemáme špatný život. Tedy pokud se o své svůj život založeném na skutečných hodnotách svého vnitřního nastavení staráme.

Dlouho jsem hledala služby, které bych svým kolegům mohla dopřát a zároveň to bylo finančně dostupné tak, abych to mohl využívat každý, anonymně a vybral si sám své řešení podle tématu, které ho limituje. Aplikací na meditace, základy dýchání a podobně je hodně. Jenže já chtěla co nejširší  a odborný záběr.

Od toho, že si můžu já nebo mí kolegové  kdykoliv online popovídat s psychologem, přes meditace, live streamy až po profesionální kariérní poradenství. A tak vznikl nápad komplexní program psychického zdraví Soulmio. Protože v Soul (duše) mio (moje) nám skutečně záleží na tom, jak se cítíte, jak se rozvíjíte, co vás brzdí, trápí, kde jsou příčiny vašich pocitů, a jak je zpracováváte a pro každé téma hledáme řešení.  

 

 

AUTORKA ČLÁNKU

Věnuji se byznysu v České republice přes čtrnáct let. Na svém webu publikuji unikátní články, kde propojuji své zkušenosti z obchodu, marketingu, retailu, ecommerce, psychologie, filozofie a leadershipu.

více informací o mně